Komentowana treść: A-EON - nowe informacje
[#1] Re: A-EON - nowe informacje
Wkrótce rozpocznie się produkcja - lepiej późno niż wcale? ;) Ciekawe tylko czy testerzy dostaną sprzęt od razu z AmigaOS 4 czy też będą musieli się zadowolić testowaniem sprzętu na Debianie.
[#2] Re: A-EON - nowe informacje
Dobre wieści dot. X1000. Z raportu wnioskuję, że jest to rzetelna firma i dba o porządne przetestowanie sprzętu. Pozostaje kwestia jak zachęcić do kupna komputera, którego cena może przekroczyć 1500 funtów brytyjskich, a który nie jest zbytnio oprogramowany (no może Debian pracujący na X1000 jakieś oprogramowanie posiada). Sam nie zakupię tego komputera ze względu na cenę, choć nie ukrywam że zakupiłbym go gdyby był tańszy.

Kibicuję Trevorowi i A-EON, mają oni szansę na wprowadzenie dobrego komputera na rynek. Kibicuję też autorowi portu Qt na Amigę jednakże z raportów wnioskuję, że autor powinien skorzystać z pomocy innych programistów, tj. kilku programistów powinno zająć się portowaniem Qt, ponieważ ma duże kłopoty z prędkością. Pytanie czy winna jest konstrukcja Qt, czy konstrukcja AmigaOS 4.1, a może obie konstrukcje nie pasują do siebie. Podejrzewam, że cena uniwersalności i możliwości portowania jest wysoka. I to na komputerach gdzie procesor i karta graficzna powinny zapewniać naprawdę dużą szybkość działania systemu i programów.

Faktem jest, że AmigaOS 4.0 na komputerze Amiga 1200 z PPC i BVision działa znośnie mimo, że uważam że sterowniki monitora są nieco gorszej jakości niż te w pakiecie CyberGraphX. System działa dobrze, ale gorzej z częścią programów, które są portami. Ja doszedłem już dość dawno do wniosku, że ratunkiem dla Amigi będzie przyrost natywnego oprogramowania, a takie nie powstaje ze względu na to, że programistów albo nie ma albo nie mają czasu by zajmować się "głupotami" czyli pisaniem natywnego oprogramowania. Ale dlaczego wolą przeportować nierzetelnie jakiś program, który "się wywala"? Uważam, że trzeba zachęcać ludzi, którzy mają czas i umiejętności do pisania pod AmigaOS, może ten apel Stevena Soliego coś przyniesie dobrego. Hyperion to mała firma, chwała im za to, że podjęli się kontynuacji systemu AmigaOS kiedy Amiga Inc. jak widać zapożycza pomysły od Apple. i moim zdaniem z zadania się wywiązują. Potrzebują tylko wsparcia ze strony samych amigowców. A amigowcy to bardzo hermetyczne środowisko, zaobserwowałem, że jest prawie jak jedna rodzina, która dobrze się zna nawzajem i sobie pomaga.

Zaintrygował mnie niedawno fakt, że SDL nie jest oficjalnie zaakceptowany na platformie AmigaOS, mimo że portem tego pakietu zajmowali się sami Friedenowie. Napisane jest, że dużo "inwazyjnych" #ifdefów mieści się w kodzie... Oryginalni autorzy SDL nie uważają zatem dystrybucji SDLa na AmigaOS za oficjalny. No i już wiadomo, dlaczego ta dystrybucja jest tak wolna - bo nie została oficjalnie zaakceptowana.
[#3] Re: A-EON - nowe informacje

@Minniat, post #2

Oryginalni autorzy SDL nie uważają zatem dystrybucji SDLa na AmigaOS za oficjalny. No i już wiadomo, dlaczego ta dystrybucja jest tak wolna - bo nie została oficjalnie zaakceptowana.


A może dlatego, że nie spełnia standardów jakości ? Jest beznadziejnie przeportowana i skojarzona z postamigowymi systemami ?
[#4] Re: A-EON - nowe informacje

@Minniat, post #2

dlaczego ta dystrybucja jest tak wolna - bo nie została oficjalnie zaakceptowana

Jeżeli już istnieje taki związek to raczej zależność jest odwrotna. To znaczy wersja SDL nie została zaakceptowana, bo jest wolna. W przeciwnym wypadku wychodzi na to, że wystarczyłoby ją "przyklepać" i już byłaby szybka. :)

A tak generalnie to z tym SDL jest tak, że on wcale nie jest wolniejszy na AmigaOS czy MorphOS. Powiedziałbym, że na PowerSDL dla MorphOS jest wręcz szybkie. Tylko generalnie SDL przy rysowaniu funkcjami 2D jest wolne. Tak samo jest pod Windows, Linux, MacOSX tylko tam dzisiejsza przeciętna maszyna to demon prędkości przy sprzętach dla AmigaOS 4.1 (zwłaszcza A1200). Z tego co obserwuję na forum.warsztat.gd to ludzie często traktują SDL tak jak kiedyś GLUT, czyli bibliotekę do obsługi okien/ekranów, myszy/klawiatury/joysticków, czasem dodatkowo dźwięku i innych rzeczy typu endiany. Nikt nic poważniejszego raczej nie rysuje SDLem, bo to jest dosyć mizerne. Ja na przykład w życiu nie użyłem ani jednej funkcji do 2D. Dla mnie każdy sprite 2D to dwa trójkąty z teksturą rysowane przez OpenGL (TinyGL). Prędkość i możliwości setki razy większe. Fakt, że trzeba się narobić. Ale przynajmniej jest to przenośne.
[#5] Re: A-EON - nowe informacje

@michalmarek77, post #3

skojarzona z postamigowymi systemami

Czyli SDL dla AmigaOS4 jest skojarzona z MorphOS i/lub AROS? No bo te systemy według mnie są postamigowymi systemami. Nie wiedziałem, że przy tworzeniu SDL dla AmigaOS4 korzystano ze źródeł morphosowego PowerSDL. :)
[#6] Re: A-EON - nowe informacje
Chyba to już było i jak widać wraca Amiga z Linuxem i bez OS4. Za to są zapewnienia, że OS4 będzie.
[#7] Re: A-EON - nowe informacje

@Sventevith, post #6

WKRÓTCE. cpt. Picard zasłania twarz.
[#8] Re: A-EON - nowe informacje
Nareszcie :) Podziwiam tych ludzi - trzeba być naprawdę pasjonatem aby wchodzić w taki biznes. Mam nadzieję, że choć zwrócą się im koszty produkcji to może wysmażą jakiś kolejny projekt (powiedzmy tańsza X500 ;) )

@Minniat
O tym jak szybko będzie działać QT przekonamy się dopiero gdy wyjdzie ostateczna wersja. Optymalizacja programu musi trwać a na jednego człowieka to naprawdę dużo pracy. Zresztą z każdą kolejną wersją widać jakieś postępy w tym zakresie.

Faktycznie, brakuje natywnego oprogramowania dla OS4 ale jest to spowodowane głownie brakiem literatury na ten temat. Dla tego wielkie brawa dla Ciebie za tłumaczenie SDK :)
[#9] Re: A-EON - nowe informacje

@Elder_ppa, post #8

Już wiadomo, że się nie zwrócą, a Xena znajdzie się w SAM.
[#10] Re: A-EON - nowe informacje
czyli nic nowego, poza tym ze zmierzyli temperature. swietny news. kiedy to ostatnio piano z zachwytu ze to juz tylko kilka dni bo jakies zlacza czy wtyczki dostali? 3 miechy temu?
[#11] Re: A-EON - nowe informacje

@Valwit, post #10

Po prostu tym tematem nie ma się co ekscytować. W zasadzie należy o tym zapomnieć i przypomnieć sobie jak/jeśli będzie dostępne dla klienta.
W tej chwili to dla mnie tylko puste obiecanki. Prawie jak mityczna NatAmi, która nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie dostępna dla szerszego grona niż Anika.

Marzą mi się czasy w środowisku amigowym, takie jak w innych dziedzinach IT, gdzie pokazywany jest po raz pierwszy jakiś produkt wzbudzający entuzjazm, o którym wcześniej nie było nigdzie wzmianki. Ot, takie zaskoczenie.
Cóż... w środowisku amigowym to tylko przez wiele, wiele lat same puste obiecanki.
[#12] Re: A-EON - nowe informacje

@XaVeR, post #11

Bierz sobie to na luźno. Skoro i tak nie zamierzasz kupić X1000 ani Natami, to szkoda nerwów.
A jak już będa te sprzęty, to czy coś się zmieni?
Zmieni się tylko dla nabywców, a nie dla marudzących.
Mnie X1000 nie intersuje, ponieważ nie mieści się w kręgu Amig 68k, a dla AOS4 jest tańsza opcja, czyli Sam. :)

No i luz. :)
[#13] Re: A-EON - nowe informacje
Byle do przodu, i nie koniecznie z tempem królika - a ślimaka.
Dobre i to.

W sumie nic zaskakującego w tym temacie.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem